REKOMPANDOWANIE - LINIE DO RECYKLINGU I KOMPANDOWANIA TWORZYW SZTUCZNYCH  TANDEM PLUS 

Recykling i kompandowanie tworzyw sztucznych w jednym procesie

Technologia TANDEM PLUS pozwoliła połączyć korzyści wynikające z połączenia procesów recyklingu i kompandowania tworzyw sztucznych. Proces ten, zwany również rekompandowaniem, odbywa się na linii kaskadowej złożonej z wytłaczarki jednoślimakowej, po której następuje wytłaczarka dwuślimakowa współbieżna (kompander). Ten proces pozwala nie tylko skutecznie recyklować tworzywo ale dzięki możliwości wielopunktowego dozowania i mieszania dodatków i wypełniaczy można je modyfikować i uszlachetniać, podnosząc jego wartość nawet do poziomu porównywalnego z tworzywami nowymi.

 

Cechy charakterystyczne technologii TANDEM PLUS:

  • modyfikowanie właściwości materiału w trakcie procesu recyklingu poprzez dozowanie i wymieszanie dodatków i wypełniaczy na kompanderze (wytłaczarka dwuślimakowa współbieżna)
  • perfekcyjne uplastycznienie i homogenizacja dzięki dwóm wytłaczarkom w układzie kaskadowym
  • perfekcyjne odgazowanie dzięki międzystopniowej komorze odgazowania i na kompanderze
  • wydajna i dokładna filtracja dwustopniowa
  • mniejsze naprężenia i obniżona degradacja polimeru w wyniku pojedynczego ogrzewania
  • obniżone zużycia energii - proces jednoetapowy
  • niskie koszty pracy – automatyczna praca linii sterowanej za pomocą jednego pulpitu operatora
  •  

     

     

    Kompozycja linii TANDEM PLUS

    Linia składa się z zagęszczarki COMPAC, dwóch wytłaczarek ułożonych kaskadowo - pierwszej jednoślimakowej i drugiej dwuślimakowej współbieżnej oraz systemu granulacji w pierścieniu wodnym TDA. Zadaniem wytłaczarki jednoślimakowej jest wstępne uplastycznienie materiału umożliwiające jego filtrację i odgazowanie. Uplastyczniony i przefiltrowany materiał jest podawany bezpośrednio do wytłaczarki dwuślimakowej współbieżnej gdzie realizowany jest proces kompandowania.

    1. Taśmociąg podający; 2. Zagęszczarka COMPAC; 3. Ślimak podający; 4. Wytłaczarka jednoślimakowa; 5. Filtr kontynuacyjny; 6. Komora odgazowania; 7. Wytłaczarka dwuślimakowa współbieżna; 8. Podajnik boczny do wprowadzania dodatków 9. Punkt odgazowania 10. Głowica granulująca

    Proces recyklingu i kompandowania TANDEM PLUS

    Proces przetwórstwa na linii TANDEM PLUS realizowany jest w kilku połączonych fazach.

    W pierwszej fazie następuje odzyskiwanie tworzyw odpadowych. Do zagęszczarki mogą być podawane takie same odpady jakie przetwarzane są na tradycyjnych liniach do regranulacji, zarówno pojedynczych jak i tandemowych. Najpierw odpady są mielone i zagęszczane w zagęszczarce. Dalej następuje ich uplastycznienie i homogenizacja na wytłaczarce jednoślimakowej oraz wstępna filtracja na filtrze kontynuacyjnym. Aby zachować stabilność właściwości materiału możliwe jest automatyczne mieszanie odpadów o różnych parametrach

    W drugiej fazie procesu uplastyczniony i oczyszczony materiał poddawany jest procesowi kompandowania czyli produkcji mieszanek polimerowych. Celem kompandowania jest zmodyfikowanie właściwości tworzywa sztucznego i dostosowanie jego parametrów mechanicznych, fizycznych i chemicznych do konkretnych zastosowań. W tej fazie za pomocą podajników bocznych podawane są dodatkowe składniki receptury takie jak:

    • Kreda (do 85%)
    • Inne wypełniacze mineralne: talk, kaolin, siarczan baru, mika, wollastonit,
    • Wypełniacze włókniste: włókna szklane, włókna węglowe, włókna naturalne (WPC)
    • Proszki metali
    • Pigmenty i barwniki, wypełniacze perłowe, sadza, dwutlenek tytanu
    • Uniepalniacze
    • Modyfikatory udarności
    • Modyfikatory MFI
    • Absorbery zapachu
    • Antystatyki
    • Inne dodatki modyfikujące.

    Zagęszczarka COMPAC

    Ten system zasilania umożliwia przetwarzanie materiału o różnej formie i rozmiarach. Podczas tej fazy materiał jest wstępnie podgrzewany i zagęszczany, tak, aby nadawał się do fazy wytłaczania. Ten system umożliwia przetwarzanie materiałów mocno zadrukowanych i wilgotnych. Cechą charakterystyczną tego systemu jest jego duża elastyczność i umożliwia podawanie materiału w różnej formie. Możliwe jest użycie przenośnika taśmowego, podajnika rolkowego oraz dozowników do przemiałów o dużej gęstości nasypowej.

    System ECOTRONIC

    Zagęszczarka jest wyposażona w opracowany i opatentowany przez Gamma Meccanica system ECOTRONIC, który umożliwia znaczną oszczędność energii (do 40%), pozwala na recykling materiałów o znacznej wilgotności i gwarantuje bardzo dobrą homogenizacje materiałów. ECOTRONIC optymalizuje prędkość rotora zagęszczarki w celu utrzymania temperatury materiału niezbędnej do przeprowadzenia aglomeracji, która jeszcze nie wymaga użycia systemu zraszania wodą. Dzięki temu zużycie energii jest utrzymane na poziomie niezbędnego minimum do podgrzania i przygotowania materiału a energia nie jest tracona na odparowanie dodatkowej wody z systemu zraszania. Maszyna posiada system zraszania używany jedynie do zabezpieczenia maszyny w sytuacji awaryjnej.

    Każda linia jest specjalnie zaprojektowana i zbudowana tak, aby zapewnić najlepszą wydajność i granulat wysokiej jakości: jednorodny wymiarowo i bez wad, takich jak pęcherzyki powietrza czy sklejenia granulek. Precyzja i dbałość o szczegóły wykonania linii zapewniają rozwiązania spełniające najbardziej wygórowane wymagania jakościowe.

    Ślimak podający


    Ślimak podający jest zaprojektowany do transportu i zagęszczania materiału. Jego zadaniem jest stabilne zasilanie materiałem ślimaka wytłaczarki (szczególnie o niskiej gęstości nasypowej). Szybkość ślimaka jest regulowana automatycznie, tak, aby utrzymać stałą wydajność wytłaczarki.

    Komora odgazowująca

    Pomiędzy pierwszą i drugą wytłaczarką znajduje się wysokowydajna komora odgazowująca. W tej komorze powierzchnia materiału wystawiona na działanie podciśnienia jest 10 razy większa niż w przypadku konwencjonalnego odgazowania na cylindrze wytłaczarki, gwarantując usunięcie dużych ilości gazu i zanieczyszczeń.

     

    Materiał w komorze odgazowania jest uformowany w charakterystyczne "spaghetti” dzięki czemu jego powierzchnia odgazowania jest nawet 10-krotnie większa niż powierzchnia odgazowania w tradycyjnym odgazowaniu na cylindrze. Grawitacyjny przepływ materiału eliminuje także ryzyko wydostania się materiału do odgazowania, co jest częstym zjawiskiem w tradycyjnych rozwiązaniach odgazowania na cylindrze.

    Oprócz komory odgazowania linia posiada również system odgazowania drugiej wytłaczarki, który niezbędny jest aby odprowadzić powietrze oraz wilgoć jakie dostają się do materiału wraz z wprowadzaniem wypełniaczy i dodatków.

    TANDEM PLUS - korzyści technologiczne

    • możliwość przetwarzania bardzo szerokiej gamy materiałów
    • mniejsze naprężenia i obniżona degradacja polimeru w wyniku jednoetapowego procesu ciągłego
    • skuteczne wielopunktowe odgazowanie – umożliwiające wyeliminowanie wilgoci, farb z nadruków, zapachów i innych monomerów.
    • perfekcyjna homogenizacja materiału i stabilne właściwości zgodne z precyzyjną recepturą
    • modułowa budowa umożliwiająca dopasowanie linii do indywidualnych potrzeb danego procesu

    TANDEM PLUS - zalety ekonomiczne

    • duża wartość dodana finalnego produktu w stosunku do użytych surowców z recyklingu
    • obniżenie zużycia energii i niższa energia właściwa konieczna do jednoetapowego przetworzenia materiału
    • niskie koszty pracy – automatyczna praca linii sterowanej za pomocą jednego pulpitu operatora
    POLIMERY BAZOWE
    PRODUKTY REKOMPANDOWANIA
    • ABS, ABS/PC, ASA, PA6, PA6+GF, PA6.6,
    • PA6.6+GF, PA4.6, PA12, PBT, PC, LDPE,
    • HDPE, PEI, PET, PMMA, POM, PP, PPO, PS,
    • PVC, HIPS, TPU, TR
       
       

    Copyright © 2018 by IPM