SOREMA – druga linia do recyklingu butelek PET dla firmy CPC w Wietnamie.


Instalacja do mycia i recyklingu pokonsumenckich butelek PET, ostatnio dostarczona i uruchomiona przez SOREMA w firmie Commercial Plastics (CPC) w Rangunie w Birmie, osiągnęła oczekiwane parametry jakościowe i ilościowe. Linia ta będzie stanowić podstawę dla drugiej instalacji myjącej przeznaczonej do zakładu produkcyjnego w Wietnamie należącego również do CPC.

„Po przeprowadzeniu próby mycia i recykling brudnych butelek zebranych przez CPC na linii laboratoryjnej w naszym Centrum Technologicznym w SOREMA, opracowaliśmy parametry umożliwiające zaprojektowanie instalacji do produkcji płatków o wydajności 2200 kg/h, która pozwoli ponownie wykorzystać materiał do produkcji butelek. Analiza materiału przeprowadzona w laboratorium SOREMA wykazała, że większość odpadu PET zebranego na lokalnym rynku składa się z butelek średniej wielkości o pojemności od 330 ml do 1000 ml o wysokim poziomie zanieczyszczenia etykietami PVC, piaskiem i materiałami ściernymi. Na podstawie tej analizy firma SOREMA opracowała i wyprodukowała linię dla zakładu w Birmie, która cechuje się wieloma modyfikacjami w celu zaadaptowania jej do wymagań lokalnego rynku. Linie tę należy uznać za standard w zakładach zajmujących się recyklingiem butelek PET w Azji Południowo-Wschodniej” – wyjaśnia opisując nowo uruchomiony zakład Andrea Villa, starszy inżynier techniczny i inżynier sprzedaży w firmie SOREMA.

Maszyny zostały zbudowane przy użyciu wysokiej jakości komponentów. Jednym z nich jest moduł prania wstępnego do usuwania etykiet i optymalnego czyszczenia powierzchni materiału. Technologia ta lepiej przygotowuje odpad do fazy sortowania całych butelek i zmniejsza ogólne zużycie całej linii, nie wpływając negatywnie na żywotność urządzenia do usuwania etykiet. Pierwsza konserwacja planowana jest dopiero po kilku miesiącach.

Skuteczne usuwanie etykiet PVC osiąga się dzięki połączeniu urządzenia do usuwania etykiet, mokrego elutriatora i detektorów materiału. Pozostały klej z etykiet jest również usuwany z dużą wydajnością, co ma istotne znaczenie również biorąc pod uwagę obecne przejście rynku z etykiet z PVC na PP. Technologia ta zapewnia najwyższe standardy wymagane przez markowych producentów butelek z rPET.

„Wybrana przez nas po wnikliwej ocenie instalacja SOREMA została wybudowana i uruchomiona w Rangunie i spełniła nasze oczekiwania. Realizujemy na niej recykling butelek PET pochodzących ze zbiórek w całej Birmie. Dzięki instalacji SOREMA zapewniliśmy w ten sposób na skalę przemysłową rozwiązanie problemu zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi w Birmie. Naszym głównym problemem była duża ilość etykiet PVC w przychodzących belach materiału, a instalacja SOREMA znakomicie to zanieczyszczenie usuwa. Proces mycia butelek gwarantuje nam oczekiwane rezultaty w zakresie ilości produktu i jakości. Dzięki temu znaczna część naszych materiałów pochodzących z recyklingu może zostać ponownie wykorzystana do produkcji nowych butelek PET. Nasz zespół inżynierów ściśle współpracował z zespołami projektowymi, produkcyjnymi i instalacyjnymi firmy SOREMA, a współpraca z jej inżynierami była znakomita, zarówno pod względem przejrzystości informacji jak i wsparcia w zarządzaniu procesem recyklingu. Mogę jedynie potwierdzić doskonałą obsługę posprzedażową i dostępność części zamiennych, czym SOREMA tak się chwali. Wierzę, że druga linia SOREMA wkrótce zostanie uruchomiona w fabryce CPC w Wietnamie” – mówi dyrektor techniczny CPC, Ryan Tao, potwierdzając osiągnięte wyniki.

Zobacz linie do mycia butelek PET: kliknij
Zobacz linie do mycia butelek HDPE: kliknij


Copyright © 2018 by IPM