MASZYNY DO TWORZYW SZTUCZNYCH
     
UNION - Linie do folii PET

 

W 1989 firma UNION wyprodukowała pierwszą kompletną linię do wytłaczania do produkcji folii PET. Rozwijane i udoskonalane przez lata linie do wytłaczania folii PET firmy UNION to obecnie najbardziej zaawansowane technologicznie konstrukcje, niezawodne, energooszczędne i gwarantujące wysoką wydajność przy optymalnej jakości produktu końcowego. Dzięki stosowanemu systemowi odgazowania o wysokiej wydajności wytłaczarki mogą być zasilane w 100% płatkami PET z recyklingu przy zachowaniu wysokiej lepkości tworzywa i bez dodatkowych systemów suszenia. W zależności od wymagań procesu linie mogą być realizowane z zastosowaniem wytłaczarki jednoślimakowej lub dwuślimakowej współbieżnej oraz w systemie koekstruzji. UNION należy do nielicznych firm mogących zaoferować tak szeroką gamę technologii.

Pobierz katalog PDF       

LINIE NA BAZIE WYTŁACZARKI JEDNOŚLIMAKOWEJ

Linie do produkcji folii PET skonstruowane na bazie wytłaczarki jednoślimakowej to tradycyjne rozwiązanie charakteryzujące się prostotą i niezawodnością konstrukcji. Dzięki zastosowaniu wytłaczarek z dwupunktowym odgazowaniem na tego rodzaju liniach możliwe jest przetwarzanie 100% płatków PET pochodzących z recyklingu butelek bez konieczności suszenia przed procesem.

Prosta i niezawodna konstrukcja mechaniczna wytłaczarek gwarantuje ich wieloletnią trwałość. Układ plastykujący posiada dobre właściwości samooczyszczania oraz nie wymaga stosowania systemów dozowników grawimetrycznych do jego zasilania.

 

Gama jedno ślimakowych linii UNION przeznaczona do folii PET obejmuje maszyny o wydajności od 200 do 800 kg, które mogą pracować zarówno off-line jak i być sprzężone z urządzeniami do termoformowania.

 

LINIE NA BAZIE WYTŁACZARKI DWUŚLIMAKOWEJ WSPÓŁBIEŻNEJ

Linie do wytłaczania folii PET zbudowane w oparciu o wytłaczarkę dwuślimakową współbieżną dedykowane są do produkcji o średnich i dużych wydajnościach. Dzięki systemowi potrójnego odgazowania oraz szczególnie dużej powierzchni odgazowania, jaka charakteryzuje tego typu wytłaczarki, można na nich przetwarzać 100% płatki PET z recyklingu o dużym zawilgoceniu bez konieczności suszenia. W zależności od wymagań procesu stosowane są wytłaczarki o długości ślimaka L/D od 48 do 52.

 

 

Szczególną zaletą wytłaczarek dwuślimakowych jest wysoka zdolność mieszania i uplastyczniania tworzywa pozwalająca na kompandowanie materiału w linii. Dzięki temu możliwe jest uszlachetnianie materiału recyklowanego bezpośrednio na maszynie i otrzymanie kompozycji polimerowej o właściwościach zbliżonych do nowego materiału. Materiały przetwarzane na wytłaczarkach dwuślimakowych cechuje niższy spadek lepkości niż w przypadku wytłaczarek jednoślimakowych. Jednocześnie zużycie energii jest porównywalne z wytłaczarkami jednoślimakowymi. Bardzo dobre samooczyszczanie się ślimaków przy zmianie koloru jest również cenioną zaletą tych maszyn.

 

 

Gama linii UNION na bazie wytłaczarki dwuślimakowej współbieżnej przeznaczona do folii PET obejmuje maszyny o wydajności od 600 do 2000 kg, które mogą pracować zarówno off-line jak i być sprzężone z urządzeniami do termoformowania.

 

 

 

 

 

REALIZACJE SPECJALNE – LINIA DO WYTŁACZANIA FOLII DWUKOLOROWEJ PET DO TERMOFORMOWANIA

Firma UNION, znana ze swoich innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie wytłaczanych folii kalandrowanych realizuje również nietypowe projekty linii do produkcji foli. Opracowała i zrealizowała m.in. kompletną instalację do produkcji lekkich dwukolorowych opakowań termoformowanych.

Innowacyjność rozwiązania UNION polega na możliwości wytłaczania dwukolorowej folii typu „side by side” . W odróżnieniu od tradycyjnej folii o poziomej strukturze warstw, folie „side by side” składają się z dwukolorowych pasów ułożonych obok siebie. Folia taka znajduje zastosowanie m.in. w procesie termoformowania i umożliwia uzyskanie produktu typu składane pudełko, gdzie spód może być w jednym kolorze (np. czarny) a pokrywka w innym kolorze (np. przeźroczysta), bez konieczności zgrzewania dwóch rodzajów folii.

Po wymianie głowicy szczelinowej i bloku koekstruzji produkowana folia może posiadać również tradycyjną strukturę trój-warstwową. Dzięki temu możliwe jest dopasowanie bieżącej produkcji do zmieniających się potrzeb rynku.

Linia wyposażona jest w dwie wytłaczarki dwuślimakowe współbieżne z potrójnym odgazowaniem, umożliwiające przetwarzanie materiału bazowego pochodzącego w 100% z recyklingu odpadów przemysłowych i konsumenckich.

 

WISKOZYMETR W LINII

Monitorowanie spadku lepkości PET w trakcie procesu jest kluczowe dla zagwarantowania lepkości wynikowej polimeru na odpowiednio wysokim poziomie, wystarczającym do dalszego przetwórstwa folii PET metodą termoformowania.

Tradycyjnie te pomiary są wykonywane w laboratorium. UNION, jako pierwsza firma na świecie skonstruowała wiskozymetr procujący w linii, który pozwala na dokonanie pomiaru lepkości PET w trakcie trwania procesu produkcyjnego i na bieżącą korektę parametrów produkcji oraz optymalizację wydajności.

Jest to szczególnie cenna zaleta w przypadku przetwarzania płatków PET z recyklingu, kiedy lepkość surowca jest często niestabilna i na niskim poziomie wyjściowym.

Galeria: