Agregaty wodylodowej serii GC

Gama agregatów wody lodowej EUROCHILLER GC to kompletny typoszereg agregatów o kompaktowej budowie zaprojektowanych tak aby mogły funkcjonować jako indywidualne, autonomiczne urządzenia chłodzące lub do obsługi kilku niewielkich maszyn lub linii technologicznych w centralnym systemie chłodzenia. Agregaty wody lodowej serii GC pokrywają zakres wydajności chłodzenia od 3,8 do 137,6 kW.

Najważniejsze cechy:

 • kompresory wielospiralne typu SCROLL
 • ekologiczny czynnik chłodniczy R407C
 • parownik płytowy ze stali nierdzewnej lutospawany
 • skraplacz chodzony wodą lub powietrzem
 • filtry powietrza wielokrotnego użytku
 • pompy obiegowe odśrodkowe ze stali nierdzewnej
 • automatyczny by-pass
 • zbiornik wody ze stali nierdzewnej
 • wentylatory osiowe lub odśrodkowe
 • pulpit sterowania w klasie IP54
 • sterowanie mikroprocesorowe
 • struktura stalowa z powłoką alucynkową
 • malowanie farbą poliestrowo epoksydową

 

Kompaktowe agregaty wody lodowej: elastyczne dopasowanie mocy chłodzenia i parametrów wody lodowej.
Kompaktowe agregaty wody lodowej serii GC są doskonałym rozwiązaniem wszędzie tam gdzie procesy technologiczne wymagają indywidualnego podejścia do kwestii chłodzenia, którego nie jest w stanie zapewnić system centralny. Stosowanie agregatów kompaktowych ma następujące korzyści:

 • Niezależność gniazda produkcyjnego
  W wielu procesach przetwórstwa tworzyw sztucznych, w szczególności w procesie ekstruzji czy kompandowania, kluczową sprawą jest stabilność wszystkich parametrów procesu w tym stała temperatura wody lodowej. W przypadku systemów centralnych częstym zjawiskiem jest że parametry wody są zakłócane w wyniku nieustannie zmieniającego się zapotrzebowania na wodę przez różne linie technologiczne znajdujące się w tym samym zakładzie.
  Zainstalowanie kompaktowego chillera bezpośrednio przy linii produkcyjnej gwarantuje stabilność parametrów wody lodowej niezależnie od sytuacji. Możliwe jest również optymalne dopasowanie mocy chłodzenia, temperatury wody lodowej co nie jest możliwe w systemach centralnych bez stosowania dodatkowego oprzyrządowania i termostatów.
   
 • Elastyczne dopasowanie mocy chłodzenia
  Dzięki dużej rozpiętości mocy agregatów chłodniczych serii GC możemy łatwo dopasować moc chłodzenia do każdego z procesów technologicznych. Dzięki temu agregaty pracują zawsze z optymalną wydajnością, przy której osiągają maksymalną sprawność i zużywają minimum energii. W miarę rozbudowy zakładu możemy doposażać park maszynowy w kolejne agregaty w zależności od potrzeb.
   
 • Większa pewność i niezawodność
  Rozdysponowanie mocy chłodzenia na poszczególne małe jednostki EUROCHILLER GC, to strategia gwarantująca większą niezawodność i bezpieczeństwo niż budowa jednego centralnego układu chłodzenia, od którego zależy funkcjonowanie całego zakładu. W przypadku konieczności zatrzymania pojedynczych urządzeń chłodniczych w celach konserwacji lub w przypadku usterki łatwiej jest zaplanować przestój tylko jednego gniazda produkcyjnego niż całego zakładu.
   
 • Szybka i prosta instalacja
  Dzięki wbudowanej pompie obiegowej i zbiornikowi akumulacyjnemu, agregaty serii GC są samowystarczalne i ich podłączenie do układu chłodzenia linii technologicznej ograniczone jest do wykonania wyłącznie niezbędnego orurowania. Po podłączeniu urządzenia do linii technologicznej i napełnieniu instalacji wodą system chłodzenia jest gotowy do pracy. Montując agregat wody lodowej bezpośrednio przy maszynie unikamy budowy skomplikowanej sieci przesyłowej wody chodzącej jaka jest niezbędna w systemie centralnym. Instalując nową linie produkcyjną wymagającą chłodzenia nie musimy dopasowywać się do istniejącej sieci oraz jej modyfikować. W ten sposób ograniczmy też straty ciepła na liniach przesyłowych a także minimalizujemy ilość cieczy w obiegu chłodzenia.
   

 

Pełna gama modeli serii GC – ponad 200 różnych konfiguracji
By móc idealnie dopasować parametry agregatu do wymagań procesu opracowano aż 18 modeli agregatów serii GC o różnej mocy chłodzenia. Biorąc pod uwagę różne warianty wyposażenia poszczególnych modeli, seria GC to ponad 200 różnych konfiguracji urządzeń podzielonych na następujące podtypy:

 

 • Seria GC-W – agregaty ze skraplaczem chłodzonym wodą – polecane wszędzie tam gdzie z różnych powodów nie możemy zastosować chłodzenia za pomocą powietrza. Może to być istotne w przypadku procesów technologicznych wrażliwych na cyrkulację powietrza w ich otoczeniu, małą kubaturę pomieszczenia, w którym zamierzamy zainstalować chiller lub gdy mamy swobodny dostęp do wody chodzącej.
   
 • Seria GC-A – agregaty ze skraplaczem chłodzonym za pomocą wentylatorów osiowych. Wentylatory osiowe zapewniają wydajny przepływ powietrza przez wymiennik skraplacza i jednocześnie cichą pracę. Ich prędkość może być dopasowywana do aktualnego obciążenia co pozwala na oszczędność energii oraz dodatkowe zmniejszenie poziomu hałasu. Agregaty chłodzone powietrze mogą pracować przy temperaturach otoczenia do +38°C oraz w wersji specjalnej do +45°C
   
 • Seria GC-C – agregaty ze skraplaczem chłodzonym za pomocą wentylatorów odśrodkowych wyposażonych w funkcję soft-start. Są zalecane wszędzie tam gdzie zachodzi konieczność odprowadzenia ciepłego powietrza wytworzonego przez agregat poza obszar pracy maszyny. Wentylatory odśrodkowe które generują wyższe ciśnienie powietrza na wyjściu niż wentylatory odśrodkowe, można podłączyć do instalacji wyciągowej w celu odprowadzenia ogrzanego powietrza.
   
 • Seria GC-MT – agregaty specjalne przeznaczone do pracy w temperaturze do -10°C medium chłodzącego. Są to agregaty, których konstrukcja jest dopasowana do pracy w obniżonym zakresie temperatur poprzez odpowiednie skonfigurowanie obiegu sprężarkowego.
   
 • Seria GC-LT – agregaty specjalne przeznaczone do pracy w temperaturze do -30°C medium chłodzącego. Są to agregaty, których konstrukcja jest dopasowana do pracy w obniżonym zakresie temperatur poprzez odpowiednie skonfigurowanie obiegu sprężarkowego.
   
 • Seria GC – O – agregaty specjalne przeznaczone do bezpośredniego chłodzenia czynnika chłodniczego w postaci oleju lub jego emulsji. Konstrukcja tych agregatów uwzględnia specyfikę oleju, który jest słabszym przewodnikiem ciepła w porównaniu z czynnikami na bazie wody. W urządzeniach tych zastosowano również komponenty odpowiednie do pracy z olejem, w szczególności olejoodporne uszczelniania. Agregaty tej serii posiadają moc chłodzenia w zakresie od 2,5 do 60 kW.
   
 • GC-LASER – agregaty specjalne o podwyższonej dokładności termoregulacji do +/- 0.1 °C zrealizowanej dzięki technologii HGBP modulowania wydajności parownika (Hot Gas Bypass).
   

 

 

Budowa agregatów serii GC

Przy projektowaniu agregatów serii GC inżynierom EUROCHILLER udało się uzyskać dwie trudne do pogodzenia cechy: kompaktowe wymiary ułatwiające instalację urządzenia w pobliżu linii technologicznych oraz łatwy dostęp do wszystkich podzespołów urządzenia zapewniający łatwą konserwację i naprawę.

Struktura urządzenia jest wykonana z profili stalowych pokrytych powłoką alucynkową oraz malowana proszkowo farbami epoksydowo-poliestrowymi. Podwójne zabezpieczenie przed korozją gwarantuje długą trwałość urządzeń. W celu zabezpieczenia wymienników ciepła wlot powietrza jest dodatkowo zabezpieczony wymiennym wkładem filtrującym.

Obieg sprężarkowy agregatów GC jest klasycznym i sprawdzonym układem zbudowanym na bazie kompresorów typu SCROLL i napełniany ekologicznym gazem R407C.

Agregaty są standardowo wyposażane w niezawodne parowniki płytowe lutospawane zapewniające optymalna wymianę ciepła przy kompaktowych wymiarach. W przypadku procesów z otwartym obiegiem wody chłodzącej, gdzie woda może ulec zanieczyszczeniu w wyniku bezpośredniego kontaktu z produktem, możliwe jest również zastosowanie parowników płaszczowo-rurowych, których zaletą jest możliwość ich demontażu i czyszczenia.

Dzięki wbudowanej pompie obiegowej typu odśrodkowego o elementach roboczych ze stali nierdzewnej oraz wbudowanemu zbiornikowi akumulacyjnemu, agregaty serii GC nie wymagają obecności dodatkowych elementów układu hydraulicznego w czasie ich instalacji. Po podłączeniu urządzenia do linii technologicznej i napełnieniu instalacji wodą system chłodzenia jest gotowy do pracy.

Urządzenia serii GC są intuicyjne i proste w obsłudze. Ich sterowanie odbywa się za pomocą dedykowanych przycisków graficznych natomiast odczyt temperatury wskazuje 3-cyfrowy wyświetlacz graficzny. Projektanci celowo zrezygnowali z modnych ostatnio paneli dotykowych na korzyść maksymalnej prostoty i niezawodności.

 

 

Pobierz katalog produktów serii GC


Copyright © 2018 by IPM