Modułowe agregaty wody lodowej dużej mocy serii TFC (Total Free Cooling)

Gama agregatów wody lodowej serii TFC to efekt połączenia możliwości agregatów serii NAX oraz zalet dodatkowych modułów obiegu Free-Cooling. To jednocześnie jedyne tego rodzaju rozwiązanie pozwalające na pracę obiegu Free-cooling bez glikolu w warunkach zimowych. Dzięki modułowej konstrukcji agregaty TFC przeznaczone są do realizacji średnich i dużych, centralnych systemów chłodzenia o wydajności w zakresie od 195 kW do 715 kW.

 

Zintegrowany moduł Fee-Cooling

Chillery serii TFC posiadają zintegrowany moduł chłodzenia Free-Cooling, którego rolą jest wstępne ochłodzenie wody powracającej z instalacji procesowej zanim trafi do wymiennika parownika. Dzięki temu rozwiązaniu możliwe jest wykorzystanie „darmowego” chłodzenia wody za pomocą powietrza otoczenia i dodatkowa znaczna oszczędność energii w stosunku do standardowych rozwiązań bez obiegu Free-cooling.

 

 

 

Działanie agregatów TFC

Agregaty wody lodowej TFC w zależności od pory roku i temperatury powietrza mogą pracować w trzech trybach:

  • tryb chłodzenia mechanicznego wykorzystujący do chłodzenia wody procesowej wyłącznie pracę sprężarek
  • tryb chłodzenia Free-coolig za pomocą dodatkowego modułu chłodni wentylatorowej „dry-cooler” przeznaczonej do „darmowego” chłodzenia wody wyłącznie za pomocą powietrza otoczenia
  • mieszany tryb chłodzenia wykorzystujący oba ww. sposoby chłodzenia w zależności od temperatury powietrza.

Dzięki zaawansowanemu mikroprocesorowemu systemowi sterowania system automatycznie dopasowuje tryb pracy do warunków otoczenia gwarantując maksymalne wykorzystanie „darmowych” zasobów chłodu powietrza zewnętrznego.

Praca w temperaturach ujemnych bez glikolu

Jeszcze do niedawna systemy Free-Cooling aby móc bezpiecznie pracować w temperaturach spadających poniżej zera wymagały stosowania odseparowanych obiegów napełnianych roztworem glikolu zapobiegającemu zamarzaniu instalacji. Dzięki opatentowanemu systemowi auto-drenażu wody agregaty EUROCHILER TF mogą pracować również w temperaturach ujemnych bez ryzyka zamarznięcia wody w obiegu i bez glikolu.

Stosowanie glikolu podnosi koszt eksploatacji obiegu chodzącego. Nie jest korzystne ze względu na kwestie ekologiczne i środowiskowe. Glikol posiada gorsze właściwości termiczne a jego obecność wymaga stosowanie obiegów kaskadowych i wymienników ciepła glikol-woda szczególnie w przypadku gdy płyn chłodzący wchodzi w kontakt z produktem i konieczne jest chłodzenie wodą (np. kalibrowanie profili w procesie wytłaczania).


Copyright © 2018 by IPM