TECHNOLOGIA ETP®

TECHNOLOGIA PRODUKCJI PANELI I MAT
Z GRANULATU GUMOWEGO Z RECYKLINGU OPON

Firma COMERIO ERCOLE opracowała i wdrożyła nową technologię ETP® pozwalającą na produkcję paneli i mat z granulatu gumowego pochodzącego z recyklingu opon. Dzięki tej technologii możliwe jest uzyskanie produktów do różnorodnych zastosowań, które cechują wysoka jakość i stosunkowo niska cena.

Technologia ETP® polega na połączeniu termoplastycznej MATRYCY polimerowej (EVA lub PP) oraz WYPEŁNIACZA tj. granulatu gumowego, który stanowi do 80-85% masy produktu końcowego.
Za pomocą specjalnej wytłaczarki, granulat gumowy mieszany jest z osnową z materiału termoplastycznego i wytłaczany przez głowicę szczelinową gdzie następuje wstępne formowanie płyty. Ostateczną formę maty lub płyty nadaje kalander, który dzięki wymiennym walcom umożliwia nadawanie różnej struktury powierzchni po obu stronach produktu (gładka, rowkowana wzdłużnie, molet antypoślizgowy itp.). >Gotowy produkt może być zwijany w rolki o dowolnej szerokości i długości lub cięty na płyty układane w stosy.

 

 

 

 

 

Zastosowania produktów:

 

Wyroby otrzymywane w oparciu o technologię ETP® znajdują masowe zastosowanie w budownictwie, drogownictwie, budowie boisk sportowych i placów zabaw, rolnictwie, przemyśle samochodowym i innych.

 

  • BUDOWNICTWO – Podkład pod podłogę

Dzięki doskonałym właściwościom dźwiękochłonnym maty z granulatu gumowego doskonale nadają się do stosowania jako izolacje pod podłogi. Nawijane na rolki są łatwe w układaniu. Ich technologia produkcji gwarantuje stabilność wymiarową zarówno jeśli chodzi o grubość jak i szerokość produktu, co jest szczególnie ważne dla zachowania równej powierzchni podłogi i właściwego przylegania warstw do siebie. Dodatkowo możliwość rowkowania powierzchni poprawia właściwości izolacyjne maty. Zmniejszenie poziomu hałasu przy chodzeniu według normy UNI EN ISO 12354-2 wynosi 28 i 29 dB dla mat o grubości odpowiednio 5 i 8 mm. Szczególnie ważną cechą jest odporność na temperaturę i niska palność.

 

 

  • BUDOWNICTWO – Bezpośrednie łączenie gumy z wykładzinami PVC i linoleum

Ponieważ maty są produkowane w trybie ciągłym i dają się nawijać na rolki o praktycznie dowolnej długości, daje to możliwość ich laminowania z innymi produktami jakimi mogą być wykładziny PVC i linoleum. W efekcie uzyskujemy gotowy kompozytowy produkt który może być układany na podłodze w jednej operacji a nie w dwóch, jak to ma miejsce w przypadku oddzielnego układania izolacji akustycznej i właściwego pokrycia wykładziną czy linoleum. Jest to duża oszczędność czasu i pracy przy wykonywaniu podług, jednocześnie zespolenie podkładu gumowego z wykładziną daje produkt o sumarycznie lepszych właściwościach niż kiedy są układane osobno.

Alternatywnym rozwiązaniem jest przyklejanie maty bezpośrednio do paneli podłogowych już na etapie ich produkcji. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest układanie zarówno panelu jak i wygłoszenia w jednej operacji co skraca czas potrzebny na wykonanie podłogi.

 

 

  • BUDOWNICTWO – Płyty łączące ścianę z płytą gipsowo-kartonową

Gumowe maty izolacyjne są doskonałym materiałem stosowanym do wygłuszania płyt gipsowo kartonowych G-K. Możliwość produkcji ciągłej płyty gumowej o stałych parametrach wymiarowych pozwala na łatwe ich łączenie z płytą G-K jeszcze w trakcie jej produkcji, dając w efekcie produkt kompozytowy o doskonałych parametrach akustycznych. Możliwa jest też aplikacja w wygłuszenia osobno, na zabudowaną już płytę G-K.

 

 

  • BOISKA SPORTOWE - Podłoża pod sztuczną trawę boisk sportowych z systemem drenażu poziomego

Specjalnie uformowane płyty gumowe stosowane są na podłoża pod murawę boisk sportowych. Płyty te są wykonywane ze specjalnym rowkowaniem do drenażu, który w zależności od potrzeb może mieć różne wymiary oraz może być wykonywany po jednej lub po obu stronach płyty. Zdolność pochłaniania energii uderzenia osiąga 42% co jest uzyskiwane zarówno dzięki jej rowkowanej powierzchni i porowatej strukturze jak i dzięki właściwościom składników kompozytu. Ponieważ technologia produkcji jest procesem ciągłym to rolki z produktem mogą mieć dowolną długość dopasowaną do wymiaru boiska. Jest to duże ułatwienie procesu układania maty.

 

 

  • OBIEKTY SPORTOWE I PLACE ZABAW

Do możliwości barwienia materiału osnowy możliwe jest uzyskanie ciekawych efektów kolorystycznych i estetycznych. Łączenie mat o różnych kolorach pozwala na komponowanie rozmaitych wzorów. Maty produkowane w formie taśmy o dowolnej długości dają się łatwo układać w powierzchnie pozbawione przerw co jest ich dużą zaletą w porównaniu z elementami wykonywanymi w technologii prasowania.

 

 

  • TŁUMIENIE DRGAŃ - Tłumienie drgań torowisk i dróg

Płyty gumowe stosowane są również na podłoża torowisk i dróg. Ponieważ technologia produkcji jest procesem ciągłym to rolki z produktem mogą mieć dowolną długość. Jest to duże ułatwienie procesu układania maty.

 

 

  • ZOOTECHNIKA - Stabilne podłogi dla krów i koni

Specjalnie uformowane płyty gumowe stosowane są powszechnie do wykładana podłóg w oborach, stajniach i innych pomieszczeniach hodowlanych. Płyty te są wykonywane ze specjalnym rowkowaniem po jednej lub po obu stronach płyty, którego zadaniem jest zapewnienie antypoślizgowej funkcji maty, pochłanianie drgań oraz drenaż. Na krawędzi płyty możliwej jest wykrawania zamka do łączenia kolejnych płyt ze sobą, zapobiegające przed przesuwaniem się i powstawaniem szczelin.

Rowkowana struktura płyty ma doskonałe właściwości drenażowe i umożliwia ukierunkowany odpływ wody. Jest szczególnie polecana jako wykładzina do stajni i obór, szczególnie do pomieszczeń gdzie zwierzęta są poddawane myciu. W zależności od zastosowania możliwe jest odpowiednie dobranie proporcji rowków tak aby z jednej strony zachować odpowiednią wytrzymałość na nacisk, a z drugiej odpowiednią sprawność drenażu z zwłaszcza w przypadku obecności dużej ilości zanieczyszczeń.

 

Pobierz katalog COMERIO ERCOLE ETP (EN) kliknij


Copyright © 2018 by IPM