Linie do wytłaczania profili i węży silikonowych

COLMEC dostarcza kompletne linie do wytłaczania profili i węży silikonowych. W zależności od typologii produktu oraz od przetwarzanej mieszanki linie wyposażone są w odpowiedni system wulkanizacji.

Piece IR

W tym systemie wulkanizacji ciepło dostarczane do wyrobu silikonowego pochodzi z promienników podczerwieni IR rozłożonych wzdłuż całego pieca. Piece te charakteryzują się bardzo prostą budową i obsługą, co przekłada się na ich atrakcyjność ekonomiczną i niskie koszty inwestycyjne. Są też bardzo kompaktowe, charakteryzują się cichą pracą oraz ze względu na niską bezwładność cieplną umożliwiają szybki rozruch produkcji.

Piece na gorące powietrze o dużej prędkości

Piece do wulkanizacji gorącym powietrzem pozwalają na uzyskanie najlepszych rezultatów zarówno w przypadku skomplikowanych profili silikonowych pełnych i spienionych. Jest to rozwiązanie gwarantujące jednorodne usieciowanie mieszanki silikonowej na całym przekroju wyrobu przy jednocześnie najniższych kosztach zużycia energii w przeliczeniu na jeden kg produktu.

Zasada działania tego systemu bazuje na obiegu gorącego powietrza w dwóch koncentrycznych strefach:

  • Pierwsza strefa będąca strefą zewnętrzną, gdzie zachodzi cyrkulacja powietrza z niską prędkością, zwana tunelem wstępnego podgrzewania, ponieważ tutaj powietrze zostaje wstępnie podgrzane zanim za pomocą wysokowydajnych wentylatorów trafi (lub zostanie ponownie zawrócone) do strefy wewnętrznej.  
     
  • Druga strefa, wewnętrzna, gdzie zachodzi cyrkulacja powietrza z dużą szybkością, zwana tunelem wulkanizacyjnym, ponieważ w tym miejscu zachodzi właściwa wulkanizacja wyrobu silikonowego – profilu lub kabla.

Temperatura powietrza wewnątrz pieca może być regulowana w zakresie 0-400°C, podobnie można regulować jego prędkość od 0 do 60 m/sek. w zależności od geometrii profilu i rodzaju zastosowanej mieszanki silikonowej.

Nowa technologia pieca do wulkanizacji z dużą szybkością w gorącym powietrzu reprezentuje wiele zalet, począwszy od niewielkiego wpływu na środowisko, zarówno ze względu na zanieczyszczenie jak i oszczędność energii, poprzez zwiększone bezpieczeństwo pracy oraz wysoką jakość gotowego produktu.

 

Piece do wulkanizacji wstępnej (szok termiczny)

Piec do wulkanizacji wstępnej o długości 4 m

Tego rodzaju piece pracują na tej samej zasadzie jak te wyżej opisane z tą różnicą, że są przystosowane do pracy w zakresie dużo wyższych temperatur. Ich budowa w związku tym jest bardziej wyrafinowana oraz posiadają bardziej złożony system izolacji cieplnej.

Piece te są produkowane o długościach 4 i 6 metrów i mają na celu „zamrożenie” kształtu profilu poprzez natychmiastowy i szokowy wpływ wysokiej temperatury zaraz po opuszczeniu głowicy wytłaczarki. W konsekwencji następuje wytworzenie cienkiej, o grubości kilku dziesiątych milimetra, wstępnie zwulkanizowanej warstwy skórki na profilu zanim ten trafi do właściwego pieca wulkanizacyjnego.

Zastosowanie tego pieca ma na celu podniesienie prędkości produkcji oraz powoduje również poprawienie jakości produktu poprzez nadanie delikatnego połysku na powierzchni profilu.


Copyright © 2018 by IPM